AURKEZPENA

Hemen aurkezten den deportatu nafarren behin behineko erroldak bi helburu ditu. Alde batetik, gizartearen eta, bereziki, deportuen ahaideen atenzioa eman nahi du deportazioaren prozesuaren inguruan, ikerlariei eta ahaidei beraiei laguntza eskatuz errolda hau zabaltzeko edo zuzentzeko. Bestetik, ikerketa proiektu baten abiapuntua izan behar da erbeste nafarraren ezaugarriak eta adierazpenak hobeto ezagutzeko, 1936ko kolpe militarraren ondorioz erbestera ateratzeko behartuta izan ziren pertsonen behin behineko errolda bat egiten saiatzeko.

Intereseko izan daitekeen informaziorik baduzu, Nafarroako Memoriaren Institutuarekin harremanetan sar zaitezke helbide honetan: pazyconvivencia@navarra.es

Hemen aurkezten den zerrenda ikerketa batzuetan agertzen diren datuetan oinarritu egin da, besteak beste:

  • BERMEJO, BENITO y CHECA, SANDRA (2006): Libro Memorial: españoles deportados a los campos nazis (1940-1945). Ministerio de Cultura.
  • GARCÍA , ANA (2019): "Censo actualizado de mujeres y hombres republicanos de Navarra, Gipuzkoa, Alava y Bizkaia deportados", Antzina, nº 28.
  • INSTITUTO GOGORA (2020): La deportación de los vascos a los campos del Tercer Reich (1940-1945). (Grupo de trabajo Etxahun Galparsoro y Josu Chueca).

NMIk pertsona eta erakunde batzuen laguntza eskertu nahi du:

-  Ahantzien oroimenez Bera eta Berako Udala
- Kepa Ordoki Memoria Historikoa Bidasoan.
- Gogora Institutua
- Josu Chueca, EHU
- Ana García Santamaría
- Jaxin Gómez Viniegra (Visualiza)
- Antonio Muñoz Sánchez, Universitat Rovira i Virgili.

Irudiak: Arolsen Archives, Alemania. Antonio Muñoz Sánchez-ek emanak.

NAZIEN KONTZENTRAZIO ESPARRUETAN SARTU ZITUZTEN
NAFARROAN JAIOTAKOEN ZERRENDA


HILDAKOAK ETA DESAGERTUAK
 
ALCOZ MAEZTU ELOY AMADO Aguilar de Codés
ALEGRÍA MATEO ÁNGEL Mendavia
ANDRÉS ULLATE DANIEL Ablitas
ANDUEZA RANERO VÍCTOR RESTITUTO Altsasu
ANGLADE   LUIS Etxalar
ANTOÑANA LÓPEZ SIMÓN Los Arcos
ARRESE CRUCHAGA VALENTÍN Jaurrieta
BELTRÁN URRUTIA JULIÁN Ribaforada
CARTUCHO CORDÓN MÁXIMO Andosilla
CASTILLO CASTRO RUFINO Ribaforada
EGUILLOR ARESO FELIPE Nuin (Juslapeña)
FERRUZ INSA BALTASAR Pitillas
GABARI ESPINAL LUCIO Olite-Erriberri
GARCÍA-SERRANO RETEGI VÍCTOR Bera
GOÑI AYESTARÁN HIGINIA LUZ (LUZY MARTOS) Cirauqui
GOÑI OTAMENDI FERMÍN Pamplona<>Iruña
HALSUET ALZATE FRANCISCA ROMANA (FRANTXIA) Bera
IBÁÑEZ IZCO LORENZO Pamplona<>Iruña
IBÁÑEZ VIZCAY BASILIO Tabar (Urraul Bajo)
IRIARTE URIBE MIGUEL Altsasu
IRURZUN ALCAIDE TOMÁS Allo
LARREA VERTIZ MARCELINO Urroz
LAZCANO CIA PASCUAL Almandotz
LÓPEZ URQUIOLA FRUCTUOSO San Martín de Unx
MARTÍN FRANCÉS PABLO Castejón
MARTÍNEZ PÉREZ CECILIO Cintruénigo
MIGUEL BERMEJO JUAN Lantz
NICOLÁS MIRURI JESÚS Viana
ODRIA LÓPEZ ANTONINO Estella-Lizarra
PASCUAL ASURMENDI PEDRO Abárzuza
PÉREZ ORDUÑA EUSTAQUIO (EUSTASIO) Uztárroz
SÁEZ URZAY ELADIO Artozqui
SANSIÑENA IRIBARREN FELIPE Etxalar
ZAMORA   BERNARDO Tudela

IHESLARIA
 
RUGÉ PERALADA ANDRÉ HUGO Pamplona<>Iruña

ASKEAK
 
ALBISTUR MAZQUIARÁN VALERIANO Altsasu
ALLI FERRERO EUGENIO Bera
ALONSO BURGUI CARLOS Villafranca
ALZURI LARRECHEA GUILLERMO Arantza
ASTIASUINZARRA APEZTEGUÍA IGNACIO Erratzu
BERUETE IBÁÑEZ SIXTO Miranda de Arga
CRUCHAGA NAPAL IGNACIO (HERMANO MIGUEL) Villatuerta
DOLLAT   LUIS Pamplona<>Iruña
DOMÍNGUEZ PASCUALENA JUSTO Burgi
ELIZALDE IRIBARREN ALEJANDRO Elizondo
ELVIRA GAMEZO TEÓFILO Mendavia
GASTÓN GANUZA DEMETRIA (DUPUY) Mues
GONZALO SÁINZ FÉLIX Mendavia
JIMÉNEZ SANZ MANUEL Fitero
LACASTA GLARÍA DALMACIO Burgi
LESBURGERES   JESUSA Eugi
LIZARRAGA ECHEPARE MARTÍN Azpilkueta
MARIEZCURRENA ZOZAYA PEDRO Beintza-Labayen
MORIONES BELZUNEGUI VICENTE Sangüesa
NAVARRO BLASCO JESÚS Buñuel
RUBIO DELGADO JOSÉ A Coruña
TELLECHEA OCHANDORENA JOSÉ Saldias