Deportacion - Deportación a campos nazis - paz y convivencia
AURKEZPENA
Hemen aurkezten den deportatu nafarren behin behineko erroldak bi helburu ditu. Alde batetik, gizartearen eta, bereziki, deportuen ahaideen atenzioa eman nahi du deportazioaren prozesuaren inguruan, ikerlariei eta ahaidei beraiei laguntza eskatuz errolda hau zabaltzeko edo zuzentzeko. Bestetik, ikerketa proiektu baten abiapuntua izan behar da erbeste nafarraren ezaugarriak eta adierazpenak hobeto ezagutzeko, 1936ko kolpe militarraren ondorioz erbestera ateratzeko behartuta izan ziren pertsonen behin behineko errolda bat egiten saiatzeko.
Intereseko izan daitekeen informaziorik baduzu, Nafarroako Memoriaren Institutuarekin harremanetan sar zaitezke helbide honetan: pazyconvivencia@navarra.es
Hemen aurkezten den zerrenda ikerketa batzuetan agertzen diren datuetan oinarritu egin da, besteak beste:
- BERMEJO, BENITO y CHECA, SANDRA (2006): Libro Memorial: españoles deportados a los campos nazis (1940-1945). Ministerio de Cultura.
- GARCÍA , ANA (2019): "Censo actualizado de mujeres y hombres republicanos de Navarra, Gipuzkoa, Alava y Bizkaia deportados", Antzina, nº 28.
- INSTITUTO GOGORA (2020): La deportación de los vascos a los campos del Tercer Reich (1940-1945). (Grupo de trabajo Etxahun Galparsoro y Josu Chueca).
NMIk pertsona eta erakunde batzuen laguntza eskertu nahi du:
- Ahantzien oroimenez Bera eta Berako Udala
- Kepa Ordoki Memoria Historikoa Bidasoan.
- Gogora Institutua
- Josu Chueca, EHU
- Ana García Santamaría
- Jaxin Gómez Viniegra (Visualiza)
- Antonio Muñoz Sánchez, Universitat Rovira i Virgili.
Irudiak: Arolsen Archives, Alemania. Antonio Muñoz Sánchez-ek emanak.
Deportacion
NAZIEN KONTZENTRAZIO ESPARRUETAN SARTU ZITUZTEN
NAFARROAN JAIOTAKOEN ZERRENDA
HILDAKOAK ETA DESAGERTUAK |
|||
ALCOZ | MAEZTU | ELOY AMADO | Aguilar de Codés |
ALEGRÍA | MATEO | ÁNGEL | Mendavia |
ANDRÉS | ULLATE | DANIEL | Ablitas |
ANDUEZA | RANERO | VÍCTOR RESTITUTO | Altsasu |
ANGLADE | LUIS | Etxalar | |
ANTOÑANA | LÓPEZ | SIMÓN | Los Arcos |
ARRESE | CRUCHAGA | VALENTÍN | Jaurrieta |
BELTRÁN | URRUTIA | JULIÁN | Ribaforada |
CARTUCHO | CORDÓN | MÁXIMO | Andosilla |
CASTILLO | CASTRO | RUFINO | Ribaforada |
EGUILLOR | ARESO | FELIPE | Nuin (Juslapeña) |
FERRUZ | INSA | BALTASAR | Pitillas |
GABARI | ESPINAL | LUCIO | Olite-Erriberri |
GARCÍA-SERRANO | RETEGI | VÍCTOR | Bera |
GOÑI | AYESTARÁN | HIGINIA LUZ (LUZY MARTOS) | Cirauqui |
GOÑI | OTAMENDI | FERMÍN | Pamplona<>Iruña |
HALSUET | ALZATE | FRANCISCA ROMANA (FRANTXIA) | Bera |
IBÁÑEZ | IZCO | LORENZO | Pamplona<>Iruña |
IBÁÑEZ | VIZCAY | BASILIO | Tabar (Urraul Bajo) |
IRIARTE | URIBE | MIGUEL | Altsasu |
IRURZUN | ALCAIDE | TOMÁS | Allo |
LARREA | VERTIZ | MARCELINO | Urroz |
LAZCANO | CIA | PASCUAL | Almandotz |
LÓPEZ | URQUIOLA | FRUCTUOSO | San Martín de Unx |
MARTÍN | FRANCÉS | PABLO | Castejón |
MARTÍNEZ | PÉREZ | CECILIO | Cintruénigo |
MIGUEL | BERMEJO | JUAN | Lantz |
NICOLÁS | MIRURI | JESÚS | Viana |
ODRIA | LÓPEZ | ANTONINO | Estella-Lizarra |
PASCUAL | ASURMENDI | PEDRO | Abárzuza |
PÉREZ | ORDUÑA | EUSTAQUIO (EUSTASIO) | Uztárroz |
SÁEZ | URZAY | ELADIO | Artozqui |
SANSIÑENA | IRIBARREN | FELIPE | Etxalar |
ZAMORA | BERNARDO | Tudela | |
IHESLARIA |
|||
RUGÉ | PERALADA | ANDRÉ HUGO | Pamplona<>Iruña |
ASKEAK |
|||
ALBISTUR | MAZQUIARÁN | VALERIANO | Altsasu |
ALLI | FERRERO | EUGENIO | Bera |
ALONSO | BURGUI | CARLOS | Villafranca |
ALZURI | LARRECHEA | GUILLERMO | Arantza |
ASTIASUINZARRA | APEZTEGUÍA | IGNACIO | Erratzu |
BERUETE | IBÁÑEZ | SIXTO | Miranda de Arga |
CRUCHAGA | NAPAL | IGNACIO (HERMANO MIGUEL) | Villatuerta |
DOLLAT | LUIS | Pamplona<>Iruña | |
DOMÍNGUEZ | PASCUALENA | JUSTO | Burgi |
ELIZALDE | IRIBARREN | ALEJANDRO | Elizondo |
ELVIRA | GAMEZO | TEÓFILO | Mendavia |
GASTÓN | GANUZA | DEMETRIA (DUPUY) | Mues |
GONZALO | SÁINZ | FÉLIX | Mendavia |
JIMÉNEZ | SANZ | MANUEL | Fitero |
LACASTA | GLARÍA | DALMACIO | Burgi |
LESBURGERES | JESUSA | Eugi | |
LIZARRAGA | ECHEPARE | MARTÍN | Azpilkueta |
MARIEZCURRENA | ZOZAYA | PEDRO | Beintza-Labayen |
MORIONES | BELZUNEGUI | VICENTE | Sangüesa |
NAVARRO | BLASCO | JESÚS | Buñuel |
RUBIO | DELGADO | JOSÉ | A Coruña |
TELLECHEA | OCHANDORENA | JOSÉ | Saldias |